کتابمدیا

مدیریت ارتباط با مشتری – باتل

کتاب مدیریت ارتباط با مشتری مفاهیم و فناوری ها از آقای فرانسیس باتل کتابی جامع در حوزه CRM می باشد در 3 نسخه چاپ شده ونسخه سوم آن در سال 2015 منتشر شده است.آقای باتل در این کتاب سعی کرده به طور کامل تمامی اصول و مبانی لازم برای کسانی که به این حوزه علاقه مند هستند را ارائه دهد. کتاب از 6 بخش تشکیل شده و هر بخش شاملی فصول متفاوتی می باشد. این 6 بخش عبارتند از

  • درک روابط با مشتریان
  • CRM استراتژیک
  • CRM عملیاتی
  • CRM تحلیلی
  •  تحقق مزایای CRM
  • نگاهی به آینده
customer relationship management CRM
customer relationship management CRM

آقای باتل با تجربه خوبی که در حوزه مدیریت ارتباط با مشتری دارد توانسته کتاب کاربردی خوبی را بنویسد. در تمامی فصل های کتاب سعی شده نگاه عملی در کنار تدریس آکادمیک همراه باشه و دید خوبی به خواننده داده بشه.

در بخش اول که درک روابط با مشتریان می باشد درباره انواع CRM و حاشیه مربوط به آن، تاریخچه مدیریت ارتباط با مشتری، انواع مدیریت ارتباط با مشتری، چگونگی درک روابط با مشتری (البته در سطح مقدماتی)،مدیریت دوره عمر مشتری (Customer Lifetime Value) ، نحوه مدیریت پورتفولیوی مشتری (Customer Portfolio) ، نحوه ایجاد ارزش و تحویل آن به مشتری (Customer value) و مدیریت تجربه مشتری (Customer Experience Management) صحبت شده است. در واقع باتل سعی کرده در این بخش نگاهی کلی به تمامی موضوعات حوزه مشتری داشته باشه و با ارائه خلاصه ای از هر کدام خواننده را به جواب سوال چرا و چگونه ارتباط با مشتری در کسب سود مفید است برساند.

مدیریت ارتباط با مشتری باتل
مدیریت ارتباط با مشتری باتل

این کتاب توسط خانم مهندس سید سمانه سیدی و دکتر مینا رنجبرفرد توسط انتشارات آتی نگر منتشر شده و کیفیت ترجمه هم خوب می باشد.

به نظر من کسانی که علاقه مند به آموزش مدیریت ارتباط با مشتری هستند می توانند از این کتاب شروع کنند. البته یک مقدار دانش پیش زمینه در حوزه های مدیریت و بازاریابی لازم است ولی خواندن این کتاب در کنار تجربه کاری، دید بسیار خوبی به خوانندگان محترم خواهد داد.

در آینده سعی خواهم کرد تا در مورد فصول مختلف این کتاب نیز مطالبی را بنویسم.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن